Refborg Hotel Billund

Gæsteanmeldelser
28 anmeldelser
Læs seneste anmeldelser

Refborg Hotel Billund

Gæsteanmeldelser
28 anmeldelser
Læs seneste anmeldelser
Ankomst
{{ ctrl.state.searchParams.arrival | date:'dd-MM-yyyy' }}
Ankomst
Afrejse
{{ ctrl.state.searchParams.departure | date:'dd-MM-yyyy' }}
Afrejse

Sådan fungerer booking

Klik på "Se kalender og priser"-knappen for at angive datoer og se udvalget af værelser.

Hyggeligt hotel med mange muligheder ved LEGOLAND®.

Det hyggelige Refborg Hotel Billund ligger i midten af Billund by og tager imod LEGOLAND® gæster og alle andre, som vil drage fordel af den fine beliggenhed i forhold til attraktioner, aktiviteter og Billund Lufthavn. Der er f.eks. gode muligheder for at spille golf eller bruge fiskestangen, du kan besøge Billund Travbane og LEGO® House (kun 50 m fra hotellet) eller du kan selv trave nogle gode ture i omgivelserne.

Med sin centrale beliggenhed er Refborg Hotel den ideelle base når det midtjyske skal udforskes. På op til 45 minutter er det muligt at køre til flere store jyske byer, såsom Vejle, Horsens, Esbjerg, Kolding og en masse andre besøgsværdige steder. Alle kendetegnede af forunderlige seværdigheder, gode oplevelser og en unik kultur.

Efter en aktiv dag kan du vende tilbage til Refborgs restaurant Spiseriet, hvis menukort er inspireret af det nordiske køkken og byens bedst anmeldte spisested. Vi lægger stor vægt på anvendelse af bæredygtige råvarer, økologi og Kvalitet i enhver tilberedning og betjening. Råvarerne finder sit udgangspunkt i sæsonen, og vi går langt for at finde de bedste varer og retter, så du kan blive positiv overrasket.

Du kan også besøge Refborgs gourmetbutik, som består af 150 m2 med delikatesser, vine, specialøl, Summerbird chokolade og brugskunst en stor del af ingredienserne vi benytter os af i Spiseriet er også at finde i gourmetbutikken.

  • Handicapvenligt
  • Gratis internet

  • Restaurant

  • Gratis parkering

  • Ladestik til el-bil

  • Kæledyr
  • Lufthavn: 4 km

  • Togstation: 30 km

  • Busstop: 400 m

  • Badestrand: 50 km

  • Fiskeri: 2 km

  • Golf: 3 km

  • 26 værelser

Med LEGOLAND® som nærmest nabo

Har du sagt Billund, må du også sige Lego. For hundrede år siden var her ikke meget mere end et par forblæste huse, men i 1914 kom jernbanen hertil fra Vejle, og i 1916 startede Ole Kirk Christiansen som tømrer og maskinsnedker. Han lavede strygebrætter og trappestiger, men begyndte også at lave trælegetøj. Hans første succes var en yo-yo i 1932, og i 1934 fik hans fabrik navnet Lego, der er en sammentrækning af Leg godt.

I 1960 brændte fabrikkens trævarelager, og Lego koncentrerede sig derefter om at lave plastlegetøj, først og fremmest i form af de legendariske Legoklodser, der første gang var blevet sendt på markedet i 1948. Legofabrikken etablerede sin egen lufthavn i 1962, som siden er blevet til Danmarks næststørste lufthavn, Billund Lufthavn, og i 1968 åbnede LEGOLAND® for sin første sæson.

Værd at vide

Refborg Hotel Billund har 26 nyrenoverede værelser, alle med bad, toilet, tv og trådløst internet. Der er kort afstand til svømmebad, travbane, lufthavn, Vesterhavet og Vejle Ådal.

Se kalender og priser