Besøg Hotel Amerika - en perle i Hobro
At besøge det 4-stjernede Hotel Amerika er som at tage en rejse ind i en verden af ro og skønhed. Allerede på vejen ind gennem den gamle bøgeskov kan du mærke pulsen falde. Indenfor mødes du af en hyggelig og afslappet atmosfære i stemningsfulde lokaler med nærværende værter.
Den smukke natur lige udenfor døren skal opleves. Gå på opdagelse ad de mange små grusbelagte stier, som blandt andet fører til Mariager Fjord og ned mod Hobro Havn. Er du til vandreture, kan Panoramaruten anbefales. Her går du blandt andet forbi den flotte cirkelbro ved Sildehagen, hvorfra du har mulighed for en dukkert i fjorden. Området byder desuden på mange kultur- og kunstoplevelser, maritim stemning og aktiviteter som løb og cykling. Spiller du golf, har du mulighed for at spille på hele 3 baner indenfor kort afstand.
Glæd dig også til autentiske smagsoplevelser i Restaurant Uafhængig. Her er menuerne nøje sammensatte og alle med udgangspunkt i sæsonens råvarer og med inspiration fra den omkringliggende natur; Østerskoven og Mariager Fjord. Maden står ikke alene. Passionen for vin er høj og vinene i vinskabet er nøje udvalgte og tilpasset sæsonens menuer.
- Handicapvenligt
-
Gratis internet
-
Restaurant
-
Gratis parkering
-
Ladestik til el-bil
- Kæledyr
-
Lufthavn: 60 km
-
Togstation: 4,5 km
-
Busstop: 50 m
-
Fiskeri: 200 m
-
Golf: 4 km
-
68 værelser